Üniversitemiz Uluslararası Politika Kulübü (UPK) ve Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin (SAM) ortaklaşa düzenlediği Afrika Günleri kapsamında 27 Nisan 2022 Çarşamba günü T.C. Dışişleri Bakanlığı Batı ve Orta Afrika Genel Müdürü Büyükelçi Nur Sağman öğrencilerimize bir konferans verdi.

Konferansında Türkiye'nin Afrika'yla olan siyasal, diplomatik, ekonomik, insanî ve kültürel ilişkilerine değinen Büyükelçi Nur Sağman, Türkiye'nin Sahraaltı Afrika'daki varlığının özellikle son yirmi yılda giderek kuvvetlendiğine dikkat çekti. Diplomasi kariyerine yönelmeyi düşünen öğrencilerimize yollarının bir gün muhakkak Afrika'dan geçeceğini ifade eden Sağman, onları bu kıtayı daha iyi tanımaya ve öğrenmeye de davet etti.

Moderatörlüğünü üniversitemiz Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden Dr. Öğr. Üyesi Tolga Bilener'in üstlendiği konferansta, Büyükelçi Nur Sağman'a Dışişleri Bakanlığı'nda Üçüncü Katip olarak görev yapan Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi 2013 mezunu Tevfik Yavuzer de eşlik etti.

Konferans öncesinde üniversitemiz rektörü Prof. Dr. Ertuğrul Karsak'la bir araya gelen Büyükelçi Sağman, çok sayıda Afrika ülkesinde Fransızcanın yoğun olarak kullanıldığını vurgulayarak Galatasaray Üniversitesi'nin bu ülkelerle olan ilişkilerimizde zenginleştirici bir rol oynayabileceğini de dile getirdi.

01 02 03 04 05